הזרקה למילוי החזה

הזרקה למילוי החזה זמנים בריאים

מאת רותי קינן,
זמנים בריאים • 12.07.2018

לניתוח החזה הפופולרי יש גם אלטרנטיבה של הזרקת שומן, במקום השתלת שתל

ניתוחי חזה ניצבים זה כבר עשרות שנים בראש רשימת ההתערבויות הכירורגיות הפלסטיות בעולם המערבי, ושיפרו את איכות חייהן של מיליוני נשים ברחבי העולם. בישראל, שנחשבת לאחת המדינות שבהן הטיפול פופולרי במיוחד, מתבצעים על פי נתוני האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית כ־15,000 ניתוחי חזה בשנה. מתוכם כ־7,800 ניתוחים להגדלת חזה, וכ־2,725 ניתוחי שחזור. "רוב הניתוחים להגדלה ולשחזור השדיים המבוצעים בארץ ובעולם כרוכים בשתלי סיליקון", אומר ד"ר אברי רווה, מומחה בכירורגיה פלסטית המתמחה בעיקר בניתוחי חזה. ד"ר רווה מציע אופציה נוספת – הגדלת שדיים ללא שתלים, באמצעות הזרקת שומן עצמי. מדובר בפרוצדורה הנעשית על ידי רופאים נוספים בארץ ומחירה בין 25 ל־30 אלף שקל.

"ניתוח הגדלת שדיים באמצעות שתל פשוט יחסית, ובשוק יש מגוון שתלים מהימנים ובטוחים. הניסיון שנצבר בניתוחים אלה מבטיח הצלחה ברוב המכריע של המטופלים", מדגיש ד"ר רווה. השתלים מאפשרים למנותחת לבחור בגודל, בצורה ואפילו במרקם ובמגע שהיא מעדיפה לשוות לחזה שלה אחרי הניתוח. הבעיה העיקרית בניתוחים אלה היא הצורך בהחלפה – השתל עצמו עובר תהליך של בליה ויש להחליפו אחרי תקופה, בדרך כלל מדי עשור.

הפתרון שמציע ד"ר רווה, שהתמחה, לדבריו, אצל טובי המומחים בעולם (ד"ר ג'ובאני בוטי באיטליה וב־Park Clinic בגרמניה), הוא הגדלת השדיים ופיסולן באמצעות הזרקת שומן עצמי. זהו תהליך מוכר שכבר צבר ניסיון ברחבי העולם ומתקיים גם בארץ. הוא מתאים למטופלות שזו להן הגדלת השדיים הראשונה, וגם לנשים שעברו השתלה ונאלצות להחליף את השתלים הישנים. ד"ר רווה: "התהליך נעשה בהרדמה מלאה, ובמהלכו מתבצעת שאיבת שומן מאזור אחד או מאזורים אחדים בגוף. השומן עובר מיד תהליך של זיקוק והשבחה במכשיר מיוחד. לאחר מכן הוא מוזרק לשדיים תוך כדי עיצוב ופיסול מחדש של האזור, בהתאם למבנה הגוף של המטופלת והעדפותיה". זמן ההחלמה מהניתוח הוא כשלושה ימים והצורה הסופית של השד מתקבלת אחרי כשלושה חודשים, לאחר שחלק מהשומן שהוזרק נספג. אם רוצים, אפשר לחזור על ההזרקה, להגדיל ולשנות על פי רצונה של המטופלת.

היתרונות היחסיים

"אם בעבר המטופלות ביקשו חזה גדול יותר ובולט, הדרישה בשנים האחרונות נוטה למראה טבעי, המותאם למבנה הגוף ולפרופורציות שלו", מציין ד"ר רווה. "בעניין זה, להזרקת השומן העצמי יתרון ברור כי התוצאה נראית טבעית בהרבה". באמצעות השומן אפשר לפסל מחדש את השד ולתקן א־סימטריה ושקעים. התוצאה המתקבלת טבעית וגמישה בהרבה מזו המתקבלת משתל שצורתו ונפחו קבועים מראש.

להזרקת השומן יתרונות נוספים: "מאחר שמדובר בחומר טבעי שנלקח היישר מגוף המטופלת, אין כל סכנה שהגוף ידחה אותו. נמנעת תופעת הלוואי השכיחה ביותר בהשתלות – היווצרות קופסית (התעבות רקמת חיבור נוקשה סביב השתל). הזרקת השומן משפרת גם את איכות העור ומרקמו. והעיקר – התוצאה נשמרת לכל החיים". זאת ועוד: לניתוח ערך מוסף שכן בד בבד עם הגדלת השדיים אפשר להיפטר ממצבורי שומן במקומות אחרים בגוף (בטן, מותניים, ירכיים, ישבן) ולחטב אותם, ובעצם מתקבלים 2 טיפולים בניתוח אחד.

"הזרקת שומן עצמי אינה מתאימה למטופלות שאחוז השומן בגופן נמוך ואין מהיכן לשאוב", אומר ד"ר רווה. "גם לנשים שמעוניינות בתוספת נפח גדול לשד או לכאלה שרוצות לדעת מראש את צורת השד שיתקבל עדיפים השתלים", הוא מסביר.

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית, מציין שעמדת האיגוד בנושא הזרקת שומן חיובית, לנוכח כל היתרונות שפורטו. עם זאת הוא מוסיף שיש להביא בחשבון גם את החסרונות: "לעיתים נדרשים עד שלושה טיפולים בפרק זמן של כשנה. כל טיפול מלווה בהחלמה של כשלושה ימים, והתוצאה איננה מיידית. חלק מהשומן נספג ואין לו יכולת הרמה ומיצוק כמו של שתל. בנוסף, למרות שמחקרים הראו שהזרקת שומן לא מפריעה לגילוי מוקדם של גושים בשד, המשמעות ארוכת הטווח של הטיפול עדיין לא התגבשה"

הכתבה פורסמה בזמנים בריאים. לקריאה נוספת לחצו כאן

עוד מידע בנושא ניתוח מתיחת בטן?

מלאי פרטים וניצור עמך קשר בהקדם
טיפולים נוספים