הטיפולים שמבטיחים להצעיר את הצוואר – בלי ניתוח

הטיפולים שמבטיחים להצעיר את הצוואר - בלי ניתוח

רותי קינן,
ynet • 17.02.2019

שונאת את הצוואר שלך? את לא לבד. בנות הקרדשיאן, ניקול קידמן, אלן דג'נרס ועוד רבות וטובות מרגישות כמוך. הבשורה הטובה: יש יותר מאופציה אחת לשפר את המצב, גם בלי להיכנס לחדר הניתוח.

מה קורה בצוואר ולמה הוא מתקמט הרבה לפני שהפנים שלנו מתחילים להראות סימני הזדקנות? מתברר שיש לכך כמה סיבות, והראשונה שבהן היא עור דק יותר שמתחתיו אין בדרך כלל שכבת שומן כמו בעור הפנים.

הצוואר הוא גם איבר דינמי  שהעור העוטף אותו נמצא בתנועה מתמדת. עם השנים, כאשר השרירים בצוואר מתרופפים, העור מידלדל ונוצרים קמטים. לעיתים צופים עם הגיל דווקא בהצטברות של שומן בשכבות העמוקות של עור הצוואר, שגורמת לטשטוש קווי המתאר של הלסת ולמראה צוואר מדולדל.

לאלה מצטרפים גם גורמים סביבתיים, גנטיים והתנהגותיים שיכולים להשפיע על הסיכון לצוואר מקומט. חשיפה מוגזמת לשמש, מבנה תורשתי בעייתי או שינויים דרסטיים במשקל יכולים להשפיע על היווצרות קמטים בפנים, במחשוף וכמובן גם בצוואר.

אם בעבר הפתרון הכמעט־בלעדי לתיקון מראה הצוואר היה ניתוח הרמה ומתיחה שכלל, לרוב, לפחות את החלק התחתון של הפנים (מיני־ליפט), היום עומדות לרשות המטופלות גם אופציות נוספות.

הערכת מצב

לפני שניגשים למציאת הפתרון, כדאי לעשות הערכת מצב ולברר מהו האלמנט המפריע ביותר במראה הצוואר. יש המוטרדות מהמיתרים האורכיים ("באנדים"), אחרות מקמטים רוחביים. יש המבקשות פתרון לסנטר כפול, לצניחת עור או להצטברות שומן לאורך עצם הלסת, המטשטשת את ההבדל בינו לבין הצוואר. ויש שמצביעות על מרקם לא אחיד, מחוספס או מקומט של עור הצוואר.

לכל אחד מהמקרים האלה יש פתרון מתאים, שלא תמיד כרוך בניתוח. ואולם, יש לזכור גם שלא כל הטיפולים האסתטיים המתאימים לפנים מתאימים גם לצוואר, בשל איכות העור השונה: העור בצוואר דק יותר ופחות סלחני (ולכן לא מומלצים טיפולים הכרוכים בפילינג, למשל).

האופציה הקלאסית: ניתוח

קריס ג'נר, אם הבנות למשפחת קרדשיאן, ביצעה, בין שלל ההתערבויות הכירורגיות שעברה, גם ניתוח למתיחת הפנים והצוואר.

מומחים ורופאים פלסטיים מצביעים גם על המגישה המפורסמת אלן דג'נרס – שעל צווארה החלו להופיע בשנים האחרונות צלקות, כמי שעברה ניתוח בצוואר, ועל לא אחרת מאשר ניקול קידמן, שמעולם לא הודתה כי עברה ניתוחים כאלה.

למי מתאים ניתוח להרמת הצוואר? במקרים שבהם מבחינים בצניחה ניכרת של עור, בעור רפוי ובטשטוש של קווי הלסת, אין מנוס מניתוח פלסטי לתיקון המצב.

"המנתח מגיע ישירות לשכבת השריר ומטפל בה כך שלא יהיו קפלים אורכיים, ושקו החיבור בין הסנטר לצוואר יהיה הכי קרוב שאפשר ל־90 מעלות", מסביר ד"ר אברי רווה, מומחה בכירורגיה פלסטית.

"הדבר דורש לא מעט מיומנות וניסיון, ולא תמיד ניתן להגיע לזווית כזאת בשל מבנה צוואר גנטי. תהליך ההחלמה מהניתוח נמשך בין עשרה ימים לשבועיים". במהלך הניתוח מסירים גם את עודפי העור ולעיתים קרובות הוא נעשה כחלק מניתוח כללי להרמת פנים, או הרמה של החלק התחתון של הפנים (מיני־ליפט). הניתוח יכול לכלול גם שאיבת שומן (בעיקר מאזור הסנטר וקו הלסת), או הזרקת שומן עצמי, לחיטוב ולעיצוב מחדש של קו הלסת.

הזרקת בוטוקס

הזרקות לצוואר, שלא כמו הזרקות לפנים, אינן מיועדות לעיצוב או להחזרת נפחים. הן יכולות לתת מענה טוב במקרה של איכות עור נמוכה, מיתרים בולטים או קפלים בצוואר.

הזרקת בוטוליניום טוקסין (הידוע יותר כבוטוקס) מסייעת להרפיית שריר הפלטיסמה, שהתקצרותו עם השנים אחראית לתופעת המיתרים האורכיים בצוואר (המכונים באנדים). "הזרקת בוטוליניום טוקסין, מרפה את השריר וגורמת לאזור להיראות חלק יותר" מסביר ד"ר אברי רווה. הטיפול נמשך כמה דקות והתוצאה ניכרת אחרי חמישה עד עשרה ימים.

הכתבה פורסמה ב-ynet. לקריאה נוספת לחצו כאן

עוד מידע בנושא ניתוח מתיחת בטן?

מלאי פרטים וניצור עמך קשר בהקדם
טיפולים נוספים